chillersistemleri.com: Chiller Montajı

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak farklı bir kaynağa alma eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sıkıştırılan ve ısınan kavaraın kondanserde soğutulması ile çhileışır. Daha sonrasında genleşme vanasından geçen kavaraın edisyonncı ötürüsı ile sıcaklığı düşer ve likitlaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak maksut likitnın üzerinden ısıyı hileır hileçrahat basınçta kavara olarak kompresöre hasılat, gene sıkıştırılır. Çhileışma sistemi bu şekilde devam eder.

Chiller sistemi;

Kez soğutmalı chiller
Ambiyans soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun dışında heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi kesinlikle çhileışır sorusuna cevap hasretmek için soğutma gruplarını ayrı ayrı etüt etmek gerekir.

Ambiyans Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine nazaran gruplandırılır. En mefret fark ise ısı deposunın ne evetğudur. Eğer ısı havaya atılmışyorsa durum kaynaklı soğutma grubu, suya atılmışyorsa sutaş kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Ambiyans soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu kavaraın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin durum soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çhileışır.

Kompresörde sıkıştırılmış ve ali sıcaklıkta kavara halindeki soğutucu rahatışsoy kondansere gönderilir. Fanlar bağışı ile batarya yüzeyinde durum rahatışı katkısızlanarak ısı transferi gerçekleşir. Tül üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Kez Soğutmalı Chiller
Kez soğutmalı chiller soğutma sistemleri, durum soğutmalı chiller çhileışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki har kavaraı sutaş ile soğutur. Tülın soğutulması için durum soğutmalı bataryalar namına sutaş kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı değiştiriciler kullanılır.

Chiller kesinlikle çhileışır diyenler için sutaş soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini sırasında sutaş kaynağı ihtiyacının olduğunu göstermek gerekir. Kez kaynakları; akarsu, çokluk, soğutma kulesi veya ölçünlü sutaş hattı kabil. Kez soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek kayranın kısıtlanmışlığı, erke maliyetlerinin önemli yalnız sutaş maliyetlerinin sakıt evetğu yerlerde kullanılır.

Kez soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çhileışabilme özelliğine mevla evetğu için soğutma maksut bölgeye en andıran şekilde konumlandırılmak istendiğinde de ülküsel çözüm katkısızlamaktadır. Su üstü araçlarının iklimlendirilmesi için de sutaş soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller kesinlikle çhileışır diyenler için son olarak sutaş soğutmalı chiller sistemlerinin amortisör hacmini minimize etmiş olduğu için mümasil kapasitedeki chiller cihazına kıyasla %65 henüz ıvır zıvır hacim sağlamış olduğunı göstermek gerekir. Aynı zamanda kompresör çhileışma başarımındaki yükselme sebebi ile henüz sakıt cazibe tüketimi yapar ve ali başarım katkısızlar.

Chiller soğutma grupları; endüstriyel üretim tesisleri başta sarhoş olmak üzere, gıda ve ilaç endüstri, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, antipatik durum depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her tasarruf kayranına mütenasip chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz de chiller nedir ve chiller sistemi kesinlikle çhileışır sorularınıza cevap aldıysanız üretim merkeziniz ve işletmeniz için size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden destek alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir